Family House Symbol

Popraw klimat wewnętrzny dzięki SkamoWall

Zły klimat w pomieszczeniach może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego ważne jest, aby zapobiegać problemom z wilgocią i pleśnią w domach.

Czym jest klimat wewnętrzny?

Klimat wewnętrzny to warunki związane z temperaturą, wilgotnością, światłem, dźwiękiem i zapachem w pomieszczeniu. Utrzymanie komfortowego i zdrowego klimatu w pomieszczeniach jest ważne - zarówno dla własnego zdrowia, jak i dla budynku, w którym się znajdujesz.

Jednym z wyzwań, które mogą mieć wpływ na klimat i zdrowie w pomieszczeniach, jest wilgoć. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt dużo wilgoci , może to tworzyć grunt dla rozwoju pleśni,co w konsekwencji może prowadzić do reakcji alergicznych i chorób układu oddechowego.

Zbyt niska świadomość jak istotnym jest klimat wewnętrzny pomieszczeń

Przeciętny Europejczyk spędza 90% czasu w pomieszczeniu, a około 80 milionów osób mieszka w domach z niezdrowym klimatem wewnętrznym - dowiedz się więcej tutaj: Raport zrównoważonego rozwoju VELUX 2018.

Zdrowy klimat wewnętrzny odnosi się do utrzymania warunków panujących w pomieszczeniach na poziomie zapewniającym odpowiedni komfort i mieszczących się w odpowiednich wartościach granicznych dopuszczalnych dla zdrowia. Na klimat wewnętrzny może mieć wpływ wiele czynników, w tym materiały budowlane, wilgotność i jakość powietrza. Aby zapewnić zdrowy klimat w pomieszczeniach, ważne jest kontrolowanie wilgotności i stosowanie właściwych materiałów izolacyjnych.

Konsekwencje złego klimatu wewnętrznego

Zły klimat wewnętrzny może mieć wiele negatywnych skutków dla zdrowia, w tym:

  1. Podrażnienie oczu, nosa i gardła: Niska jakość powietrza w pomieszczeniach może powodować podrażnienie oczu, nosa i gardła. Może to prowadzić do objawów takich jak swędzenie, łzawienie oczu, katar i kaszel.

  2. Zaostrzone reakcje alergiczne: Zła jakość powietrza może również pogarszać alergie, ponieważ zwiększa ilość alergenów unoszących się w powietrzu, takich jak pyłki, kurz i zarodniki pleśni.

  3. Problemy z oddychaniem: Słaba wentylacja może prowadzić do gromadzenia się cząstek, unoszących się w powietrzu i wilgoci, co może skutkować problemami z oddychaniem, takimi jak astma, zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc.

  4. Bóle głowy i zmęczenie Zły klimat wewnątrz pomieszczeń może również powodować bóle głowy, zmęczenie i spadek wydajności.

  5. Nasilenie objawów chorób przewlekłych: Wysokie lub niskie temperatury mogą nasilać objawy chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i choroby układu krążenia.

 

Zły klimat wewnętrzny może mieć negatywny wpływ na ogólne zdrowie i samopoczucie, dlatego tak ważne jest zapewnienie zdrowych i komfortowych warunków klimatycznych w pomieszczeniu, aby uniknąć tych konsekwencji.